HİBEBİS
EN

Eğitime Uzanan Yol Projesi

 
 Proje Uygulayıcısı : Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı
 Proje Süresi : 24 ay
 Proje Uygulama Yer(ler)i : Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir, Edirne
 Projenin Amacı : Otizmli çocukların nitelikli özel eğitime ulaşmasına katkı sağlanması, otizm konusunda farkındalık yaratılması.
 Hedef Grup(lar)  : Özel eğitim uygulama merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, RAM’lardan değerlendirme alan aileler ve otizmli çocuklar, RAM’lardaki eğitimciler, otizmli çocuklar ve gençler, otizmli çocukların aileleri, otizmli çocukların öğretmenleri ve okul yöneticileri
 Faydalanıcı web-sitesi  : www.tohumotizm.org.tr
 
Otizmin, günümüzde bilinen tek tedavi yöntemi erken tanı ve yoğun eğitimdir. Otizmli çocuklar, ülkemizde ayrıştırılmış (özel eğitim uygulama merkezi) okullarda, okulların içerisinde bulunan özel eğitim sınıflarında veya kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim sistemine dâhil edilmektedir. Ancak gerek özel eğitim uygulama merkezilerinin fiziki donanımı gerekse otizmli çocuklar ile çalışan öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerileri yeterli düzeyde değildir.


Proje ile birlikte; seçilen 11 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne) otizm konusunda formatör/öğretmenlere, ve ailelere yönelik eğitim programı geliştirilecek ve eğitimler verilecek; bölge halkına yönelik farkındalık seminerleri düzenlenecek; 11 ilde toplamda 33 okulda 1’er sınıfın donanımı sağlanacaktır. Böylelikle seçilen illerde formatör/öğretmenlerin mesleki kapasitelerinin artması sağlanırken otizmli çocukların daha nitelikli özel eğitime erişmelerine katkı sağlanacaktır. Projede Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılacaktır.
TANAP Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikası hakkında Bilgilendirme
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Tanap Doğalgaz İletim Anonim Şirketi (“Tanap”) Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenme Politikasını (“Politika”) incelemek ve güncellemeleri takip edebilmek için www.tanap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.