HİBEBİS
EN

Eğitime Uzanan Yol Projesi

 
 Proje Uygulayıcısı : Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı
 Proje Süresi : 24 ay
 Proje Uygulama Yer(ler)i : Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir, Edirne
 Projenin Amacı : Otizmli çocukların nitelikli özel eğitime ulaşmasına katkı sağlanması, otizm konusunda farkındalık yaratılması.
 Hedef Grup(lar)  : Özel eğitim uygulama merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, RAM’lardan değerlendirme alan aileler ve otizmli çocuklar, RAM’lardaki eğitimciler, otizmli çocuklar ve gençler, otizmli çocukların aileleri, otizmli çocukların öğretmenleri ve okul yöneticileri
 Faydalanıcı web-sitesi  : www.tohumotizm.org.tr
 
Otizmin, günümüzde bilinen tek tedavi yöntemi erken tanı ve yoğun eğitimdir. Otizmli çocuklar, ülkemizde ayrıştırılmış (özel eğitim uygulama merkezi) okullarda, okulların içerisinde bulunan özel eğitim sınıflarında veya kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim sistemine dâhil edilmektedir. Ancak gerek özel eğitim uygulama merkezilerinin fiziki donanımı gerekse otizmli çocuklar ile çalışan öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerileri yeterli düzeyde değildir.


Proje ile birlikte; seçilen 11 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne) otizm konusunda formatör/öğretmenlere, ve ailelere yönelik eğitim programı geliştirilecek ve eğitimler verilecek; bölge halkına yönelik farkındalık seminerleri düzenlenecek; 11 ilde toplamda 33 okulda 1’er sınıfın donanımı sağlanacaktır. Böylelikle seçilen illerde formatör/öğretmenlerin mesleki kapasitelerinin artması sağlanırken otizmli çocukların daha nitelikli özel eğitime erişmelerine katkı sağlanacaktır. Projede Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılacaktır.